flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Виключення особи з реєстру платників єдиного податку без проведення перевірки та прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку є порушенням вимог Податкового кодексу України.

11 червня 2020, 10:59

19 травня Перший ААС розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2019 за позовом фізичної особи-підприємця до Головного управління ДПС про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії.

За результатами розгляду справи Перший апеляційний адміністративний суд прийняв постанову, в якій зазначено про таке.

Звертаючись до суду з позовом, фізичною особою-підприємцем зазначено, що посадовими особами контролюючого органу, у порушення вимог податкового законодавства її виключено з реєстру платників єдиного податку; просила суд визнати протиправними дії посадових осіб податкового органу щодо прийняття рішення про виключення її з реєстру платників єдиного податку та скасувати відповідне рішення.

Вирішуючи виниклий між сторонами спір по суті заявлених позовних вимог Перший ААС дійшов наступних висновків.

Через наявність у фізичної особи-підприємця податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів, посадовими особами таку особу виключено з реєстру платників єдиного податку автоматично, тобто без складання акту перевірки та винесення рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку.

Разом з тим, нормами Податкового кодексу України передбачено, що анулювання платника єдиного податку може бути здійснено лише за наслідками перевірки факту наявності у фізичної особи-підприємця податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів.

Втім, жодної перевірки з цього приводу податковим органом не проведено, акт про порушення вимог податкового законодавства не складено і рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку не приймалось.

Таким чином, посадовими особами органу доходів і зборів не дотримано порядку виключення ФОП з реєстру платників єдиного податку, тому вимога про визнання протиправними дій посадових осіб податкового органу про виключення особи з реєстру платників єдиного податку є правомірною та підлягає задоволенню.

Проте, позовна вимога про скасування рішення про виключення фізичної особи-підприємця з реєстру платників єдиного податку не підлягає задоволенню через те, що відповідне рішення юридично не існує, тобто, наразі відсутній предмет оскарження, який має вплив на оберт прав та обов’язків особи.

Детальніше з текстом постанови від 19 травня 2020 по справі №200/5524/19-а можна ознайомитися за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/89324054.

Пресслужба суду